Durata expertizei vehiculului

14 january 2022 66

Buna ziua. Am avut un accident, la moment se stabilește care din șoferi este vinovat. Automobilul este la expertiza legală. As vrea doar sa stiu cât timp durează aceasta procedură. Adică în cât timp voi putea avea înapoi automobilul si permisul de a conduce? Cineva mi-a spus ca durează de la 6 luni până la 1 an de zile. Este corect?

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua! Nu este corect.
Termenul de efectuare a expertizei judiciare se stabileşte de către conducătorul instituţiei publice de expertiză judiciară sau de către expertul judiciar în cazul expertului judiciar care îşi desfăşoară activitatea în cadrul unui birou de expertiză judiciară care a primit spre executare actul de dispunere a expertizei... mai detaliat judiciare, ţinînd cont de genul acesteia, gradul ei de complexitate, normativele de muncă aprobate şi termenul solicitat de ordonatorul expertizei.

Astfel, Legea Nr. 68 din 14.04.2016 cu privire la expertiza judiciară şi statutul expertului judiciar nu stabilește un termen concret în interiorul căruia trebuie să fie efectuată expertiză.

15 january 2022