E nevoie de acordul tatalui pentru a pleca cu copilul peste hotare la odihna?

16 july 2021 483

Bună ziua. Sunt divorțată și am copil de 5 ani. Am nevoie de acordul tatălui pentru a pleca cu copilul peste hotare, la odihna, excursii etc.? Menționez ca avem doar divorțul și atât, însă tatăl nu contribuie cu nimic la întreținerea copilului, nu avem nici pensie alimentara. Dupa divort, eu am trecut in familia de fata, iar copilul a ramas in familia tatalui. Vreau sa știu sa nu ma pornesc cu copil și sa ne întoarcă la vama. Mersi.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Pslila, dupș lege da, dar mai este un no. Încearcă să faci legătură cu ex. soțul și să-i aduci la cunoștință, că ești dispusă să ințieți o acțiune în instanță cu incasarea pensiei alimentare, unde el timp de 14 ani o să plătească, mai ales lege îți permite... mai detaliat să ceri bani cheș. Eu vă afirm, că el o să încerce să ducă discuție, atunce tu ai posibilitater să-i pui în față cerințele DVS, aste e situația. Da , e un șantaj, dar e în favoarea copilului. Nimeni n-o să-ți spună nimica, poate el să apeleze la cei mai крутые avocați, răspunsul v-a fi acelaș, dă acordul și n-o să ai dureri de cap. Eu pot să vă ajut, să fie întocmită o cerere de incasarea pensiei alimentare sau alt document. MĂ culegiți pe E-mail sau la telefonul meu 068669950.

17 july 2021