E ok de lasat pe o perioada nedeterminata certificatul de nastere la ambasada?

08 november 2018 12

La ambasada Bulgariei au cerut originalul certificatului de nastere pentru obtinerea cetateniei bulgare. Deja de un an sta acolo originalul certificatului de nastere. E oare legal acest lucru?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

In mod normal originalul trebuia doar sa fie prezentat, iar copia lasata la ambasadă.
Dacă aveti nevoie de certificat puteti solicita ambasadei reztituirea originalului, daca nu exista conditii scrise diferite oe care le-ați acceptat înainte de solicitarea serviciului consular.

08 november 2018