E posibil ca OCN să pună sechestru pe bunuri pe care nu le dețin sau sa ceara banii de la apropiați?

27 january 2021 47

Buna ziua. Din noiembrie 2020 ma confrunt cu greutăți mari financiare. La moment am 8 credite, dintre care 3 sunt la bănci și restul la organizatii de creditare nebancare. Suma pe care trebuie sa o achit este 100.000 lei. Am rămas fără lucru. Cu bancile colaborez pentru o prelungire, dar OCN îmi refuza prelungirea din motive necunoscute. Pot acești creditori (OCN) sa puna sechestru, dacă nu dețin imobile? Pot aplica sechestru pe conturi bancare in care nu este niciun leu? Vreau sa plec peste hotare și la întoarcere sa achit datoriile.

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Dionisie.

Ei nemijlocit nu pot aplica sechestru, însă dacă nu vă veți onora obligațiile, actele vor fi transmite în judecată și ulterior transmise spre executare unui executor judecătoresc.

Pe lângă sechestrul pe bunuri/conturi pe care le dețineți, o să achitați și alte plăți suplimentare care au fost suportate în procesuld... mai detaliat e colectare a datoriei.

28 january 2021