E posibil de șters trecutul condamnabil?

27 may 2020 60

Bună tuturor. Am în spate 3 dosare penale - 2 pe art. 180 CP (în ambele cazuri a intervenit împăcarea părților, fără aplicarea sacțiunii) și unul pe art. 190 CP (2 ani cu suspendare). In 2017 am scoasă de la evidența biroului de probațiune. Mi-am ridicat cazierul judiciar, în el este menționat că sunt înregistrată în registrul informației criminalistice. Există vreo procedură care mi-ar șterge din istoria mea aceste dosare, însemnări? De exemplu, dacă vreau să depun dosarul pentru emigrare într-o țară străină și e nevoie de trecut "curat", ei verifică istoria fiecărui candidat, am vreo șansă să-mi restabilesc numele? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

D-na Viorica, e posibel DVS trebue să vă duceți la organul, care vă prezintă informația cu documentele precum ați ispășit pedeapsa deja. Posibel de la istanțe nu s-au expediat formularele corespunzătoare. E de dorit documentele de la judecată dă dispună ștampila umedă ( rotundă ) și ștampila că documentul corespunde... mai detaliat originalului. La organ vor face însemnările necesare și o să vă prezinte informația curată, succese.

28 may 2020