E posibil sa intru cu forta in casa care se afla in partaj?

14 april 2018 121

Buna ziua. Am o problema: sunt in divort cu sotul, avem apartamentul luat in casnicie si la care eu nu am acces pentru ca a schimbat cheia. Acum vreau sa stiu daca am dreptul sa intru cu forta in acea casa sau nu. Va multumesc!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,
Teoretic aveți dreptul deoarece sunteți coproprietar.
Având în vedere acțiunile viitorului fost soț, dacă va hotărâți să intrați forțat, vă recomand să chemați și Poliția când decideți să întreprindeți acest acțiuni.
Totodată, puteți face o reclamație la Poliție în legătură cu acțiunile soțului, după care folosiți aceste informații împotriva lui în proces.

Aveți... mai detaliat copii minori în comun?

15 april 2018
Octavian Cazac
  • Advocate

Nu cred că puteți. Fapta este contravenție, DAR schimbarea lăcății tot este contravenție.
Fapta se numește samavolnicie.
Articolul 335. Samavolnicia
Samavolnicia, adică exercitarea în mod arbitrar a unui drept efectiv sau presupus prin încălcarea ordinii stabilite de legislaţie, fără a se cauza vreo daună considerabilă persoanei,... mai detaliat
se sancţionează cu amendă de la 30 la 40 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore.
se sancţionează cu amendă de la 18 la 24 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore.
http://lex.justice.md/md/330333/
***
De aceea, într-adevăr, ar trebui să chemați poliția să instrumenteze dosar contravențional pe soț pentru schimbarea lăcății. Tot atunci ar trebui să cereți să vi se dea cheia de la lăcata nouă.

15 april 2018