E posibil sa vand masina care e in gaj?

26 december 2018 104

Buna! E posibil sa vand masina care e in gaj? Am luat o masina in leasing si acum as vrea sa o vand si sa intorc restul creditului ramas, ca sa scap de plata lunara.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna
In cazul în care ați procurat autoturismul în leasing sau mașina este gajata nu puteți instaina automobilul fără acordul creditorului.
Discutați cu compania de leasing.
De altfel, dacă mașina e procurata în leasing Dvs nici nu sunteți proprietarul autoturismului, proprietar fiind compania de leasing.

27 december 2018