E suficient acordul doar unui parinte pentru ca sa plec in vacanta peste hotare insotita de o prietena majora?

27 april 2023 20

Buna ziua. Am varsta de 17 ani si 5 luni. Tatal meu este in inchisoare pentru agresiune sexuala si tentativa de viol, a fost condamnat la 15 ani si jumatate. Eu doresc sa plec in vacanta de vara in Anglia impreuna cu o prietena care a atins majoratul. Mama mea este de acord, insa vreau sa stiu daca am nevoie si de semnatura tataluipentru a pleca in calatoria mentionata..

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună. E suficient acordul mamei făcut la notar.
Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova doar însoţiţi de unul din părinţi, de reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţia reprezentantului legal, autentificată notarial. În... mai detaliat declaraţie va fi indicat scopul călătoriei, durata de şedere şi ţara de destinaţie.

28 april 2023