Elaborare regulament pentru colectarea datelor cu caracter personal

05 december 2018 70

Am creat un modul pe sait care ofera posibilitatea abonarii on lain pentru revista. Am nevoie de regulament care ar permite colectarea, stocarea si utilizarea datelor cu caracter personal. Utilizatorul odata ce ofera aceasta informatie trebue sa fie de acord cu prevederile acestuia prin bifa.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Igor,

Puteți să mă contactați pentru a vă putea oferi un exemplu de asemenea Regulament.

05 december 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Atrageti atentia la modul de exprimare al consimtamantului.
Pottivit Legii protectiei datelor cu caracter personal:
consimţămîntul subiectului datelor cu caracter personal – orice manifestare de voinţă liberă, expresă şi necondiţionată, în formă scrisă sau electronică, conform cerinţelor documentului electronic, prin care subiectul datelor cu caracter personal acceptă să... mai detaliat fie prelucrate datele care îl privesc.

Respectiv, "bifa" nu reprezinta, din punct de vedere juridic, o manifestare a consimtamantului de a fi prelucrate datele cu caracter personal, decât dacă persoana a aplicat semnatura electronica (conform Legii privind semnatura electeonica si documentul electronic).

06 december 2018