Eliberare din serviciu

05 november 2018 36

Buna ziua. Sunt student in anul 3, de 3 luni am fost angajat ca reporter la un post TV. Am nevoie sa ma eliberez din serviciu pentru ca nu reusesc cu facultatea, am multe lipse. Sunt angajat pe baza de autor. Daca ma eliberez, e nevoie sa lucrez inca 2 saptamani aici pentru ei?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Din păcate nu există excepții în acest sens, deci urmează să lucrați cele 14 zile.

05 november 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

În cazul în care aveţi contract de muncă, atunci sunteţi obligat şă lucraţi cele două săptîmîni dar, aţi putea să nu lucraţi cele 14 zile în cazul în care angajatorul este de acord să semneaze cererea de demisie imediat după ce aţi prezentaţ-o, să efectueze achitarea deplină a drepturilor salariale... mai detaliat şi să elibereze documentele de activitate.

Servus

05 november 2018