Eliminarea tatălui din certificatul de naștere a copilului

25 november 2018 891

Bună ziua. Din prima căsătorie am o fetiță care acum are 11 ani, sunt divorțată din 2012. Cu acordul tatălui am schimbat familia fetei in familia mea de fata. După o hotărâre judecătorească am obținut dreptul de a perfecta actele copilului fara acordul tatălui. Acum sunt recăsătorită, am copii din căsătoria curenta care au familia tatălui și doar fetița din prima căsătorie poarta familia mea de fata. Actualul soț dorește ca fetița să-i poarte familia lui. E posibil sa schimb familia fetiței după actuala mea familie. Sau poate chiar e posibil să-l scot pe tata din certificatul de naștere? Menționez că tatal biologic de la divorț si pana in ziua de azi nici macar nu s-a interesat o data de copil. Mulțumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Pentru schimbul numelui minorului (1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul de stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.

Pentru a exclude fostul soț din certificatul de naștere si include pe noul soț,... mai detaliat urmeaza sa demarați procedura de adopție, care se face cu concursul instanței de judecata.
Astfel, modificînd datele din certificatul de naștere, ca parinte fiind inclus noul soț. Faptul recasatoriei constituind un avantaj în acest sens.
La caz, urmeaza a studia si hotarîrea obținută anterior, ea exclude acordul primului soț in partea ce ține de obținerea de acte sau sunt incluse si alte condiții, de exemplu decadere din drepturi parintești.

25 november 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

La cele indicate de colegul meu, am de adaugat următoarele:

În conformitate cu art.66 alin.(3) din legea nr. 100 din 26 aprilie 2001 privind actele de stare civilă, în caz de litigiu între persoanele interesate, problema modificării rectificării sau completării actului de stare civilă urmează a fi soluționată de instanţa... mai detaliat de judecătorească.
Conform prevederilor art.69 alin.(2) lit.(c) aceleaşi legi, anularea înscrierii în actul de stare civilă, la rubrica ,,tată”, se face în temeiul unei hotărâri judecătorești. Şi numai după aceasta se vor include noi date despre tatăl copilului în actul de naştere al copilului, ca urmare a stabilirii paternităţii unei alte persoane în privinţa copilului.

26 november 2018