Escrocherie online, am fost păcălită să trimit sume mari de bani peste hotare

18 june 2020 100

Bună ziua. Am fost victima unei escrocherii online și am pierdut o sumă mare de bani. Puteți să-mi spuneți dacă pot să-i recuperez?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Nicoleta, bună ziua!

Este cazul să vă adresați la Procuratură, iar în eventualitatea în care persoana este atrasă la răspundere penală aveți posibilitatea de a înainta o acțiune civilă în cadrul procesului penal în vederea recuperării daunei materiale efective, cât și a prejudiciului moral.

Pentru aceasta este necesar ca să depuneți plângerea... mai detaliat personal.

Succes.

18 june 2020
  • Legal consultant

D-na Nicoleta, vinoveții pe cazul DVS pot fi tgrași la răspundere penală pe Articolul 190. Escrocheria

(1) Escrocheria, adică dobîndirea ilicită a bunurilor altei persoane prin înşelăciune sau abuz de încredere,

... mai detaliat se pedepseşte cu amendă în mărime de la 200 la 500 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 120 la 240 de ore sau cu închisoare de pînă la 3 ani.

(2) Escrocheria săvîrşită:

a) repetat;

b) de două sau mai multe persoane;

c) cu cauzarea de daune în proporţii considerabile;

d) cu folosirea situaţiei de serviciu

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 500 la 1000 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 3 la 7 ani.

(3) Escrocheria săvîrşită de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală

se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 10 ani cu (sau fără) amendă în mărime de la 1000 la 3000 unităţi convenţionale.

(completat prin LP211/29.05.03, MO116-120/13.06.03 art.470) . Așadar, DVS nu face să depuneți plîngere la procuratură, fiindcă tot o să fie remisă la poliție. Eu vă propun de o dată să vă adresați la poliție, de dorit să anexați la plîngere discul și alte documente tehnice. Dacă DVS nu sînteți în stare să întocmiți cererea, eu sînt disponibil să vă ajut, puteți să mă contactați.

18 june 2020