Escrocherie sau ce-i asta?

05 november 2020 31

Buna ziua! M-am inscris intr-o companie de produse cosmetice, unde plasam comenzi si la fiecare 150 puncte se acumula un bonus pe catalog (catalogul dureaza 3 saptamani). Am acumulat bonus o suma mărișoara pe care mi-au scazuto la urmatoarea comanda. La urmatorul catalog urma iar sa iau un bonus, dar nu mi l-au pus. Am intrebat de ce nu am primit bonusul si mi-au raspuns ca trebuie sa introduc codul din buletin, plus poza buletinului de identitate si apoi il voi primi. Am facut cum au spus, dar nu s-a schimbat nimic. Au trecut doua saptamani si nimeni nu-mi raspundea la intrebarea aceasta, pana am vorbit cu managerul meu care a raspuns ca mi-au calculat prea mult bonus si ca s-a extras o parte si ca inca le sunt datoare. Acuma ce urmeaza: daca eu nu mai fac nicio comanda, ma vor da in judecata pentru ca am datorii la ei? Ajutati-ma, va rog: ce pot face in asa caz? Eu nu aveam asa suma mare ca sa cumpar produse de la ei, mi-au dat bonus si eu am luat produsele si acum imi cer bani. Unde sa ma adresez, cine poate sa ma ajute?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Incercați sa sesizați Agenția pentru protecția consumatorilor, posibil sa va ofere informatii mai ample după cercetarea cauzei.

08 november 2020