Este corectă amplasarea veceului vecinilor sub gardul ce ne desparte?

18 june 2020 215

De câțiva ani ne confruntăm cu problema veceului vecinilor. Este amplasat chiar la hotarul ce ne despart gospodăriile. Vara mirosul este insuportabil, plus la toate cum deschidem ușa dăm cu ochii de veceul lor. Ne-am adresat la poliție, dar fără rezultat. Este corect ca acesta să fie amplasat așa? Doar sunt anumite norme de amplasare a veceului și alte construcții.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In cazul dat este vorba de dreptul de vecinătate, clarificati amiabil cazul, contrar va adresați in instanta de judecata pentru a solicita inlaturarea incomoditatilor.
Daca nu e vorba de o consultație capitala, si are o suprafata mai mica de 15 m.p, nu sunt necesare careva autorizatii.

19 june 2020