Este decizia Curții de Apel executorie

10 may 2018 124

Prima instanță m-a condamnat la 5 ani cu executare, iar Curtea de Apel m-a condamnat la 3 ani cu suspendare. Apoi Curtea Supremă a întors dosarul la Curtea de Apel și am fost condamnat la 5 ani. Este hotărârea Curții de Apel executorie, sau pot sa stau in libertate pana se pronunță Curtea Supremă?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Grigore.

Da, decizia Curții de Apel este executorie, deoarece devine definitivă din momentul pronunțării acesteia.

Instanţa de apel remite, în termen de cel mult 5 zile de la pronunțarea deciziei, dosarul penal în instanţa de fond pentru executare, fapt despre care se informează părţile.

O zi bună.

11 may 2018