Este legal ca poliția să aplice o amendă fără să o justifice?

25 november 2019 287

Sunt student în Romania. Am mașină de Romania, fac uneori naveta. Mi-au pus amendă fară a justifica. Eu am refuzat să semnez, politia a chemat un martor care a semnat
in sensul ca eu refuz sa semnez procesul-verbal. Nu am vrut să semnez pentru că nu mi-au justificat perioada în care am încălcat. Cer ajutor, vă rog!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Dvs sunteți în drept să contestați procesul verbal în instanță de judecată dacă considerați că acesta a fost întocmit abuziv și tendențios față de dvs fără temei.

25 november 2019