Este legal ca scoala sa impuna elevii sa se tunda?

27 january 2019 35

As dori sa stiu daca regulamentul unei scoli care impune un elev sa se tunda este corect din punct de vedere constitutional/juridic.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua, a

Există multe dispute în practică cu privire la probleme care apar în acest sens, dar totuși dacă acest Regulament a fost realizat împreună cu cadrele didactice şi cu părinţii, în cadrul şedinţelor pe şcoală, astfel încât a existat acordul tuturor, inclusiv al Consiliului de Administraţie, atunci urmează a... mai detaliat fi respectat.

27 january 2019