Este legal sa mi se ceara sa achit o taxa pentru desfasurarea examenelor?

29 november 2020 50

Fac catedra militara si mi s-a spus ca trebuie sa achit o taxa pentru desfasurarea examenelor. Este legal posibil asa ceva?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Sigur, este posibil sa fie necesara plata carorva taxe.
Important e sa vezi in baza carui Regulament sau act al instituției unde faci catedra, se percepe suma respectiva.
Daca nu exista un asemenea act, si/sau daca in contractul de efectuare a instruirii militare, nu este prevazut -... mai detaliat atunci este ilegal.

02 december 2020