Este legala folosirea detectorului de radare?

03 january 2023 51

Buna ziua. Este legala folosirea detectorului de radare?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Dragoș, de este legal.

04 january 2023
Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua, am încercat să caut careva norme ce ar interzice folosirea detectoarelor de radare şi nu am găsit dar Codul contravenţional la art 228 prevede următoarele:
(6) Deținerea, montarea sau exploatarea dispozitivelor care detectează semnalele mijloacelor de determinare a vitezei de deplasare a vehiculelor sau perturbă funcționarea normală a acestora

se... mai detaliat sancționează cu amendă de la 12 la 24 de unități convenționale cu aplicarea a 3 puncte de penalizare.

04 january 2023