Este legala inrolarea in armata?

03 february 2021 52

Un baiat a fost inrolat in armata, desi tatal acestuia este decedat, iar mama este pensionara. Este legala inrolarea in aceste conditii?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună. Înrolarea în armată este obligatorie, cu excepţiile prevăzute de lege. În cazul tânărului sunt întrunite condițiile de eliberare de satisfacere a serviciului militar. Dar înrolarea totuși poate avea loc dacă tânărul a dat acordul de a satisface serviciul militar.

08 february 2021