Este nevoie de procura din partea tatalui, mama daca trece hotarul cu Ucraina cu copil minor?

15 june 2019 355

Este nevoie de procura din partea tatalui, mama daca trece hotarul cu Ucraina cu copil minor? Copilul are pasaport si mama la fel.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Daca e vorba de calatorie pe perioada de pina la 3 luni, nu e cazul.
Pentru stabilirea domiciliu pe teritoriu altei țari e nevoie.
Pentru Ucraina, puteți contacta serviciul poliției de frontieră ei pot oferi informații detaliate privind legea privind circulația în Ucraina.
http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

16 june 2019