Este posibil ca la o luna dupa terminarea studiilor, polita medicala sa nu fie activa, daca concomitent activez legal intr-o firma?

13 february 2019 23

La o luna dupa terminarea studiilor, m-am adresat la medic cu o problema. Acesta mi-a cerut polita de asigurare si in urma verificarii a depistat ca nu este activa, desi eram student si lucram concomitent de un an intr-o firma (achit impozite, CNAM, CNAS, etc.)

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Din momentul în care sunteți angajat, urma ca plațile pentru activarea poliței să fie efectuate de către angajator, verificați la acesta.

13 february 2019