Este posibil sa ma dea in judecata pentru o intarziere de 14 zile?

01 march 2023 108

Buna ziua. Am luat un credit pe un termen de cateva luni si achit ratele cu intarziere. In prezent am o intarziere de 14 zile. Creditorul ma suna si imi spune ca dosarul meu se transmite in judecata. Este posibil asa ceva?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună. Dacă termenul creditului nu a expirat și sunteți în întârziere cu câteva luni, puține șanse să transmită dosarul în instanța. E mai mult o tactică de determinare a achitării.
În orice caz, aveți de achitat penalități de întârziere conform contractului.

02 march 2023