Este posibilitatea sa fac ceva?

09 april 2018 29

Buna. Am o intrebare si va rog sa ma ajutati daca puteti. Anul trecut am cumparat un tractor si mi-au zis ca e de 24 cai putere. Insa rascolind putin pe net am aflat ca, de fapt, are doar 20 cai putere. Prin urmare, m-au mintit. Se primeste ca la un pret de 24 cp mi s-au oferit doar 20 cp. Ce pot sa fac? Va multumesc!

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Advocate

E cam problematic ca a trecut totusi un an de la procurarea acestuia , legea cu privire la protectia consumatorilor avind termeni mai restrinsi pentru restituirea contravalorii produsului , or uzura in timp de un an de zile este una considerabila . Referitor la caii putere consider ca deseori nu... mai detaliat se indica in contractul de vinzare-cumparare caii putere , ci alte particularitati ale bunului , capacitatea cilindrica si etc . Incercati sa solicitati prin cerere de la vinzator explicatii cu privire la puterea acestuia , cit si sa adresati o plingere la protectia consumatorului , dar aceste raspunsuri vor avea mai mult un titlu de informare !

10 april 2018