Eu nu vreau să accept pensia alimentară de la fostul soț

25 april 2023 125

Bună ziua. Este posibil ca prin judecată să mă impună să accept pensia alimentară de la tatăl copilului?

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Carolina.
Nu cunosc să fie reglementată o astfel de situație. În același timp ambii părinți au dreptul-obligația de a participa la educarea și întreținerea copiilor.
Dacă dumneavoastră nu doriți să acceptați pensia alimentară, sugerații tatălui să deschidă un cont de depozit pe numele copilului unde poate să depănă banii respectivi,... mai detaliat copilul cînd va crește singur va decide dacă are sau nu nevoie de acești bani.

25 april 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună. Nu este posibil. De facto, banii aparțin copilului, dar Dvs, în calitate de reprezentant legal trebuie să-i apărați drepturile. Se ia în calcul interesul superior al copilului. În acest caz, se primește că acționați împotriva intereselor lui.
Deja depinde de motivul din care nu doriți să luați banii. Există și... mai detaliat alte posibilități. Puteți să mă apelați pentru mai multe detalii: 068769517.

25 april 2023
  • Legal consultant

Buna Carolina, tot depinde cine enițiază procedura de divorți, dacă DVS judecată poate să pronunțe o hotărâre de incasarea pensiei alimentare, DVS sunteți în drept să vă adresați cu o cerere la executor de a fi incasată pensia, dar puteți să nu vă adresați la executor, tot depunde de DVS.

25 april 2023