Eu si fiica mea invalida am fost infectate cu COVID si am fost internate in spital

16 september 2020 91

Eu si fiica mea invalida am fost infectate cu COVID. Am fost internata in spital, iar dupa externare am stat cu ea in carantina 2 saptamani acasa. Sunt angajata ca asistent personal. Este corect ca mi-au scos din salariu procentele pentru ca am stat in carantina? Eu doar mi-am executat functia de asistent personal aflandu-ma in carantina.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu, nici într-un caz, solicitați achitarea procentelor respective printr-o cerere de la administrația instituției unde activați și indicați că vă rezervați dreptul de a depune o plângere către Inspecția Muncii ulterior în instanța de judecată pentru abuzul acestora.

16 september 2020
Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
Dacă pentru perioada carantinei medicul de familie v-a deschis concediu de boală atunci aceasta trebuie să fie achitată de către CNAM la fel ca și perioada în care ați stat în spital

16 september 2020