Eu si sotia am luat credite pentru alta persoana

18 december 2019 121

Cu un an in urma un bun prieten si fost sef al meu m-a atras intr-o escrocerie. M-a convins sa iau mai multe credite de la companii de creditare, cu promisiunea ca le va achita. De fapt, primele cateva luni a achitat. Pana la urma, si sotia a luat doua credite pentru el.
La presiunile creditorilor, am achitat in totalitate unul din credite, dar pe celelalte - nu mai pot. L-am denuntat pe prietenul meu la politie, care a deschis un dosar penal. Dar au crescut penalitati enorme. Acum, au sunat-o si pe sotie sa intoarca urgent creditele luate. Ne-au amenintat ca vin sa ne conviste bunurile si sa ne ia copilul. Ce putem face in acest caz?

Jurist comments 5

  • Legal consultant

Bună ziua Ruslan,

Trebuie de văzut din ce e formată datoria. Dacă o parte mare a sumei sunt penalități atunci ele pot fi reduse prin judecată.

Pentru mai multe detalii vă sunt la dispoziție.

19 december 2019

Buna ziua
A lutt 3 mii de lei si acum cer 12
Dar judecata nu a fost
Daca nu mi eu toti bunurile cu amenintari

19 december 2019

Ei pot asta sa faca?

19 december 2019
  • Legal consultant

Ruslan,

Ei nu pot face asta la etapa respectivă. Aceasta poate fi făcut doar dacă există o hotărâre judecătorească și doar cu implicarea executorului judecătoresc.

19 december 2019
  • Legal consultant

Se poate de depus o plângere la poliție dacă aveți înregistrările și corespondența cu amenințările lor.

19 december 2019