Eu vreau sa păstrez numele de familie a soțului dupa divort

26 october 2018 87

Buna! Eu vreau sa păstrez numele de familie al soțului dupa divort. Problema este ca m-am căsătorit 2 luni in urma si peste o săptămînă m-am si despărțit. Am un copil de 6 luni si din prostie si eu si copilul suntem cu numele lui de familie. Nu vreau sa-mi schimb numele meu inapoi, vreau sa fiu cu copilul într-o familie. Asta mă face să sufăr psihologic foarte mult, pentru ca de fapt s-a căsătorit cu mine din motiv că vroia sa scriu copilul pe el. Va rog, dacă este vreo șansa să mă ajutați. Foarte multe am avut de suferit, ne mai vorbind ca nu ne ajută cu nimic si lipseste.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Nimeni nu vă poate obliga să reveniți la familia inițială. Astfel la etapa de înregistrare a divorțului menționați că vă păstrați familia soțului și atît.

26 october 2018