Evacuare din locuinta

08 may 2019 246

De 8 ani locuiesc cu concubinul intr-un apartament ai carui proprietari sunt membrii fostei familii. Dupa 7 ani de violenta domestica, i-am zis concubinului sa plece, dar de un an lupt cu situatia. Cum pot sa-l evacuiez din locuinta? Nu are viza de domiciliu, nu au fost efectuate investitii capitale in apartament, cu exceptia unei reparatii cosmetice intr-o camera si coridor. Daca ma puteti ajuta cu un sfat. Mersi mult.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Cine e proprietarul? Dacă dumneavoastră, pentru început în cazul acțiunilor de violență va adresați fară întîrziere la poliție cu plingere pentru a trage la raspundere.
Daca sunteți proprietar a apartament, puteți introduce o acțiune în instanță pentru evacuare forțată, cu ajutorul executorului judecătoresc și poliției.
În caz de refuz de executare,... mai detaliat poate fi atras la răspundere contravențională sau chiar penală

08 may 2019
Andrei Domenco
  • Advocate

Pentru început, urmează doar de anunțat poliția de către proprietar pe marginea acestui fapt dat fiind faptul că cuncubinul dvs încalcă inviolabilitatea domiciliului.

Totodată, chiar dvs puteti sesiza organele de drept, deoarece la calificarea faptei conform art.179 CP RM, nu are importanţă statutul victimei: proprietar, chiriaş, membru al familiei, care are... mai detaliat dreptul de abitaţie etc. Aceasta pentru că legea penală se interesează nu de legitimitatea poziţiei victimei, dar de ilegalitatea conduitei făptuitorului.

Ulterior, dacă după acești pași, persoana nu părăsește binevoitor locuința, urmează să vă adresați în instanță pentru evacuarea forțată a persoanei, deoarece organele de poliție nu sunt împuterniciți cu acest drept.

08 may 2019