Evadarea din unitatea militara

12 january 2019 103

Baiatul a evadat din unitate, juramantul inca nu l-a depus. A lipsit 24 de ore. Ce pedeapsa il asteapta? Au dat la procuratura si i s-a spus inchisoare de pana la 5 ani, sau amenda 50.000 lei.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună seara Lilia,

Conform art.371 alin.(1) Cod Penal RM, băiatul riscă pedeapsă penală pentru dezertare adică părăsirea unităţii militare, centrului de instrucţie sau locului de serviciu în scopul eschivării de la serviciul militar, de la concentrare sau mobilizare, precum şi neprezentarea din acelaşi motiv la serviciu ori la concentrare sau mobilizare... mai detaliat în cazurile permisiei din unitatea militară sau din centrul de instrucţie, repartizării, transferării, întoarcerii din misiune, din concediu sau din instituţia curativă, săvîrşită de către un militar sau rezervist.

Pedeapsa este de la amendă în mărime de la 850 la 950 de unităţi convenţionale sau închisoare de pînă la 5 ani.

În cazul Dvs. cred că nu este foarte gravă situați și totul se poate finisa cu o amendă.

Cele bune.

12 january 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
Trebuie sa angajati un avocat care sa va reprezinte in fata organului de urmarire penala si, eventual, in judecata.
Exista posibilitatea de a demonstra ca SCOPUL plecarii din unitatea militara nu a fost de a se eschiva de la serviciul militar, dar, de exemplu, de a petrece... mai detaliat timpul cu familia, sotia, sau in alte scopuri personale intemeiate.
In aceste cazuri, poate sa nu fie urmarit penal.

13 january 2019