Evitarea obligatiunii

22 august 2019 44

Buna ziua! Detin diploma de facultate medicina 6 ani si rezidentiat 3 ani, am facut studiile la buget. In baza contractului sunt obligata sa lucrez 3 ani dupa studii. Eu m-am casatorit cu un cetatean strain si detin permis de sedere in tara respectiva. Ca sa pot lucra acolo, am nevoie de o adeverinta de la Ministerul Sanatatii din RM. Din cauza ca nu am lucrat acei 3 ani, mi se refuza eliberarea acelui act. Intrebarea este daca exista posibilitatea de a mi se elibera acel act fara sa lucrez acei trei ani din cauza ca m-am casatorit cu un cetatean strain si locuiesc peste hotare? Adica exista exceptii legate de drepturile unei familii? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Dvs urmează sa va adresați în instanta de judecată în ordinea procedurii de contencios administrativ.
De asemenea, urmează a fi analizat contractul încheiat pentru efectuarea studiilor, întrucât ar putea exista șansă ca poziția lor este neîntemeiată.
Procedura de echivalare a diplomei de efectuare a studiilor nu ar trebui să fi... mai detaliat afectată de neonorarea obligației de a lucra acei trei ani.
Mai mult ca atât, exista posibilitatea restituirii unei anumite sume pentru diferența de perioadă care nu ați lucrat.

Succes.

22 august 2019