Examinarea cererii de apel in dosar penal

05 march 2023 20

Buna ziua. O persoana condamnata la inchisoare a depus o cerere in temeiul art. 92 CP pentru inlocuirea partii neexecutate cu o pedeapsa mai blanda, dar cererea i-a fost refuzata. Condamnatul doreste sa atace hotararea vizata la Curtea de Apel. Cand va avea loc sedinta Curtii de Apel care va examina cererea de apel. Dupa lege, in ce termen trebuie sa aiba loc sedinta?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună, conform art. 412 din Codul de Procedură Penală:
În termen de pînă la 10 zile de la data de la care i-a fost repartizată, preşedintele completului de judecată căruia i-a fost repartizată cauza fixează termenul de judecată a apelului, iar dacă este necesar, fixează termen pentru şedinţa preliminară care... mai detaliat se desfăşoară conform prevederilor art.345.
Nu este un termen fix stabilit prin lege, depinde de fiecare caz.

06 march 2023