Executarea hotararii judecatoresti

10 january 2020 42

Buna ziua. Am castigat un proces de judecata referitor la incasarea unei datorii. Hotararea este cu drept de atac, dar au trecut deja 30 de zile si nu am fost instiintat despre faptul ca ar fi fost atacata hotararea (emisa pe 05.12.2019). Care este procedura de a ma adresa la executor pentru incasarea datoriei? Trebuie sa ma adresez la executorul din orasul meu, sau din localitatea unde se afla cealalta persoana si unde s-a desfasurat procesul de judecata?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

(1) Depuneti la judecatorie o cerere privind eliberarea titlului executoriu, exista modele la cancelarie.
(2) In cazul in care nu a fost atacată hotarirea, instanța o sa va elibereze titlu executoriu, ulterior depuneti la executor o cerere de intentare a procedurii de executare și anexați acest titlu în original.
Daca merge... mai detaliat vorba de incasarea sumelor bănești vă puteți adresa la oricare executor judecătoresc.

11 january 2020