Executarea silita in privinta unui automobil

21 may 2021 31

Politia a ridicat masina care este data in cautare data pentru o datorie .Executorul judecatiresc are dreptul sa o vanda fara proprietar? Unde este dusa masina in asemenea cazuri, unde se afla parcarea speciala? Si care este procedura pentru a o intoarce?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

1. Da poate fi vândut-o in lipsa proprietarului prin intermediul licitației.

2. Executorul anunța la care parcare specială a fost transmisă mașina de obicei fiind cea de pe str. Uzinelor, de asemenea poate fi și parcarea pusă la dispoziție de creditor sau alta dacă creditorul își asuma cheltuielile.

3. Pentru a... mai detaliat fi ridicat sechestrul urmează a fi achitata datoria integral or a pune la dispoziția executorului un alt bun care ar asigura executare.

23 may 2021