Executarea silita in privinta pensiei alimentare

30 april 2023 59

Buna! Pot sa cer executorului sa incheie procedura in privinta pensiei alimentare, daca mi-a fost aplicat sechestru pe imobilul pe care il detin si valoarea acestuia acopera toata datoria si chiar mai mult? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Sergiu.
Aplicarea sechestrului este o măsură de asigurare a executări dar care nu presupune înstrăinarea bunului asigurat.
Pentru a fi încheiată procedura de executare trebuie să fie achitate toate datoriile.
Pensia alimentară este o datorie periodică și ea se încasează lunar pînă la majoratul copilului.
Pentru a solicita încetarea exercitării, copilul deja... mai detaliat trebuie să fi împlinit 18 ani, iar dacă aveți datorii la achitarea pensiei, executorul poate în anumite condiții vinde bunul sechestrat la licitație pentru a stinge datoriile.
Altfel doar aplicarea sechestrului nu este temei de încetare a executării.

01 may 2023