Executori judecatoresti

09 august 2022 140

Buna ziua. O asistenta de la biroul executorului judecatoresc ma ameninta si vorbeste urat. Ii explic ca nu pot sa achit integral datoria in marime de 8.800 lei, pot sa achit imediat 4.000 de lei si restul in rate. Aceasta insa ma ameninta ca va veni politia si ma va aduce fortat la executor. Intrebarea mea este: ce poate sa intreprinda ea in acest caz?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Diana, executoarea e obraznică, DVS sunteți dispusă să achitați în jumătate din suma dată, și ea nu acceptă. Ea poate să roage pe cineva la poliție, ca să-ți facă o vizită, acțiunile polițistul o să ilegale. Este o procedură, care trebuie să urmărească executorului, să scrie o scrisoare oficială... mai detaliat la Inspectoratul de poliție, să fie înregistrată, polițistul să fie împuternicit de șeful lui și alte circumstanțe.

09 august 2022