Executorul este in drept sa imi ceara ca sa fac acte prin notar?

16 april 2018 32

Executorul este in drept sa imi ceara ca sa fac acte prin notar, precum toti cei trei copii ai mei iau asupra lor datoria mea, pentru a-mi da voie sa plec din tara, mai exact ca sa pot face pasaport biometric?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Silvia,
Dvs ați mai pus această întrebare aici pe site și noi am spus ca nu este executorul in drept sa ceara asa ceva.
Dvs va puteți perfecta pașaportul și puteți pleca din țară dacă nu aveți interdicție de a părăsi țara.
In general interdicția da părăsire a țării se aplică doar... mai detaliat de către instanta de judecată și de regula se aplică foarte rar.
Daca aveți interdicție de perfectare a pașaportului aplicata de către executor depuneți plângere la Colegiul disciplinar al UNEJ și la Ministerul Justiției.

16 april 2018