Executorul judecaresc are dreptul sa ia tot banii de pe card?

20 november 2019 68

Este decizia judecatoreasca sa intorc unei firme 8.800 de lei. Acum eu pe cardul de salarizare am -8.300 - mi-a facut cineva un transfer de 500 lei si automat mi i-au luat. Vreau sa stiu: daca mie imi vine salariul de 6.000 leri, o sa mi-i ia pe toti? Daca da, atunci vreau sa stiu daca e legala chestia asta.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Trebuie sa mergeti la executorul judecatoresc si sa depuneti o cerere prin care solicitati sa incaseze din contul Dvs sume in limita legala, avind in vedere ca contul pe care il detineti este unul salarial.
Codul de Executare prevede ca executorul nu este in drept sa retina... mai detaliat mai mult de 20% lunar din salariu.

20 november 2019