Executorul judecatoresc a pus interdictii asupra imobilului

05 july 2020 95

Buna ziua. Urmeaza sa particip in calitate de coparat intr-un proces de judecata, unde instanta urmeaza sa se expuna asupra faptului daca contractul de vanzare-cumparare a imobilului pe care l-am procurat e valid sau nu. Procesul de judecata urmeaza sa aiba loc in octombrie 2020. Intre timp, am observat ca in privinta imobilului au fost facute mentiuni/restrictii in registrul bunurilor imobile, de catre un executor judecatoresc. Eu nu am fost informat ca in privinta imobilului meu au fost facute careva mentiuni aditionale in registrul bunurilor imobile. Are dreptul executorul judecatoresc sa faca astfel de mentiuni in registrul bunurilor imobile fara sa ma informeze pe mine, ca proprietarul imobilului, despre acest lucru?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
despre ce fel de mențiuni restricții este vorba? aveți în derulare o procedură de executare? posibil au fost solicitate măsuri de asigurare de către reclamant și acceptate de instanța de judecată, în așa caz nu e necesar acordul dumneavoastră, însă obligatoriu înștiințarea.

06 july 2020