Executorul judecatoresc are dreptul sa retraga toti banii de pe card?

10 june 2022 105

Buna ziua. Executorul judecatoresc are dreptul sa retraga toti banii de pe card, sau doar un procent anume?

Jurist comments 2

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua, totul depinde ce fel de card este, dacă este unul salarial atunci nu, iar daca este unul simplu atunci da.

10 june 2022
  • Legal consultant

Buna Igor, eu îți aduc la cunoștință ce spune Codul de executare Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului
(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din... mai detaliat suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.
(4) Dispoziţiile prezentului articol se aplică şi în privinţa burselor, pensiilor de orice fel, precum şi a sumelor cuvenite în baza dreptului de autor, a dreptului de inventator sau de inovator.

11 june 2022