Executorul judecatoresc m-a dat in judecata pentru neexecutarea hotararii judecatoresti

26 may 2020 106

Buna ziua, stimati avocati. Un an in urma, am luat un credit de la o companie nebancara, am achitat cateva rate, dupa care nu am mai putut sa achit. Creditorul m-a dat in judecata, dosarul a ajuns la executor. La executor am scris angajament ca o sa achit cate 3.000 lei lunar. Cateva luni am achitat 3.000 lei, apoi 2.000 si ultima perioada am achitat cate 1.000 lei. Acum mi-a venit scrisoare ca sunt chemat in judecata conform art. 318 neexecutarea hotarii de judecata. Intrebarea mea este: daca o sa prezint in instanta toate bonurile care confirma sumele achitate, sunt sanse ca solicitarea executorului sa fie respinsa? Mersi mult!

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua Igor,

Sigur, in judecata trebuie sa prezentati probe care demonstreaza faptul ca Dvs. nu v-ati eschivat de la executare si ati achitat benevol, chiar si sume mici.

27 may 2020

Aha bine mersi mult !

27 may 2020