Executorul judecatoresc vrea sa ma sanctioneze pentru neplata datoriei in timpul starii de urgenta

30 april 2020 104

Buna ziua! Am avut un credit pe care nu l-am achitat. Datoria a ajuns la 50.000 lei si judecata a dispus sa achit aceasta suma plus cheltuielile de judecata. Dosarul a fost transmis la executor. La executor am depus un angajament ca voi achita lunar 3.000 lei. Din vara trecuta achit asa sume lunar, ultima achitare am facut-o in februarie 2020. In martie nu am achitat nimic din cauza starii de urgenta. Acum mi-a venit o scrisoare precum ca trebuie sa ma prezint sa mi se intocmeasca proces-verbal pentru neexecutarea hotararii judecatoresti, cu amenda de la 30 la 60 u.c., pentru ca ma eschivez de la plata. Cum poate sa fie asa ceva? Are dreptul sa ma sanctioneze acum, in plina stare de urgenta?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Aduceti-i aminte executorului, ca prin dispozitia Comisiei pentru Situatii Exceptionale, au fost suspendate urmaririle silite.
Dar, dupa ridicarea starii de urgenta va trebui sa achitati integral pentru aceste luni.

01 may 2020