Executorul nu inchide dosarul de executare silita

07 december 2022 91

Buna ziua! Am achitat intreaga datorie mai bine de 2 luni in urma. Cu toate acestea, executorul nu a ridicat sechestrul de pe numele meu, este blocat totul. Am copil minor la intretinere. Datoria a fost a sotului, dar executorul a blocat si contul meu. Eu nici nu stiam de existenta dosarului. Ce pot face ca sa ridic sechestrul? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Olga.
Scriţi o cerere executorului în care indicaţi că obligaţia a fost stinsă şi solicitaţi emiterea încheierii de Încetare a procedurii de executare.
dacă executorul nu doreşte să emită această încheiere... scriţi oplîngere la Uniunea executorilor judecătoreşti şi Ministerul Justiţiei.

Ataşez prevederile relevante ale codului de executare al RM

Articolul 83. Încetarea... mai detaliat procedurii de executare

(1) Procedura de executare încetează în cazul în care:

a) obligaţia a fost stinsă;

Articolul 85. Consecinţele încetării procedurii de executare

(1) După intrarea în vigoare a încheierii privind încetarea procedurii de executare, executorul judecătoresc dispune, în decurs de 3 zile lucrătoare, anularea măsurilor de asigurare a executării.

07 december 2022