Executorul retine 50% din salariu, dar nu deblocheaza cardul

21 may 2020 71

Executorul judecatoresc a dispus sa retina 50% din salariu, care vine pe card, dar în același timp a blocat cardul. Are dreptul sa faca asa? Cum procedez in cazul acesta?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Marin,

In primul rind el poate retine 20% din salariu daca este doar un titlu executoriu.

Cu privire la sechestru pe card, el este mentinut de catre executor pina cind datoria nu este stinsa integral.

22 may 2020