Expertiza agent economic

16 july 2021 23

Bună ziua. Vă rog frumos dacă poate cineva să mă consulte. Am procurat un telefon, după putin timp a început să se reseteze automat. M-am adresat la agentul economic pentru serviciu de diagnosticare/reparație. La scurt timp dupa reparatie, s-a depistat că probelma nu fusese înlăturată. M-am adresat în acest sens cu o reclamație la Agentul Economic, după care cu o reclamație la Protecția Consumatorului, și mi sa spus ca să îl dau încă odată la ei pentru diagnosticare/expertiză, dacă nu sunt de acord cu rezulatul, pot solicita o expertiză la Camera de Comerț și Industrie. Am primit răspuns de la agentul economic că nu s-a depistat ceea ce am scris în reclamație și să să vin pentru a ridica telefonul. Am luat legătura cu juristul companiei și am solicitat să se facă o expertiză la Camera de Comerț și Industrie. Mi-a spus că dacă telefonul e încă la ei, o să facă o solicitare în acest sens, fără să mă apropii la ei, sau să scriu o cerere în scris, doar prin apel. Am solicitat în repetate rânduri să primesc la adresa de E-mail, un document, care dovedește faptul că telefonul a fost transmis către expertiza, precum și data când a fost transmis. În tot acest timp discutam cu suportul tehnic la telefon și prin mesaje, despre cât mai durează expertiza și când voi primi un E-mail cu data când a fost trimis. Azi am primit apel, că pot să mă apropii după telefon, însă trebuie să achit 720 lei pentru expertiză, pentru că este în defavoarea mea și nu s-a adeverit nimic din ce am spus. Nu am fost anunțat despre acest lucru, că va fi necesar să achit. Cum pot proceda în acest caz, este obligatoriu să achit ? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Ion, greșala DVS e în următoare, singur ai mers pe cale electronică, mesaje, apeluri E-mail și alte. V-a fi normal, dacă DVS o să întocmiți o adresare înscris printr-o cerere, cu o scrisoare recomendată, unde să inbdicați tot parcursul făcut de DVS, la ce ați ajuns și să... mai detaliat mai indicați din se este alcătuită suma 720 lei. Compania v-a fi nevoită să vă descrie tot marșrutul și de unde s-a luat suma de 720 lei. Telefonul e în garanție, adica e în termen, dacă da DVS nu sînteți în drept să achitați nici-un bănuți. Dacă DVS nu sînteți dispusă să întocmiți o așa adresare, puteăi sp apelați la E-mail sau la terlefonul meu 068669950.

17 july 2021