Expiră pașaportul copilului, iar tatăl acestuia refuză să-i perfectam altul

23 january 2021 29

Expira pasaportul romanesc al copilului, dar tatal copilului nu vrea sa-i perfectam altul. Exista vreo solutie ca dupa divort sa perfectez actele copilului si sa ma stabilesc in alta tara fara acordul fostului sot? Locuiesc in Moldova (am ambele cetatenii), el e in Romania (doar cetățenie română). Am dat la divort aici, in Chisinau.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Din cite cunosc, la etapa actuala este deajuns acorsul doar unuia di tre parinti pe tru perfectarea actelor de identitate pentru minori detalii puteți obtine la nr Agentiei servicii publice 14909.
Cit tine de stabilirea permanent a minorului peste hotar, e neceaar acordul notarial, contrar urmând să va adresați in instanta... mai detaliat de judecata.

30 january 2021