Familia vrea sa-mi retraga viza de resedinta

25 june 2020 171

Buna ziua. Mama mea si fratele meu mai mare doresc sa-mi retraga viza de resedinta fara stirea mea. Ce pot face eu ca sa nu raman pe drumuri in acest caz? Cum as putea sa ma asigur in acest caz?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca sunteți copropretar al imobilului nu e posibil sa va retraga viza de reședință, daca nu sunteți coproprietar,, proprietarii sunt în drept sa o facă. acest fapt nu are nici o tangență cu dreptul de a locui in acel imobil sau de a al elibera, totodată viza de reședință nu... mai detaliat vă oferă un drept de proprietate asupra imobilului, sub nici o formă.

25 june 2020
Valentin Ciuric
  • Advocate

Bună ziua!
Ați putea găsi mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/viza-de-resedinta-ii-procedura-radierii-inscrierii-din-registrul-de-stat/

17 july 2020