Femeia insarcinata are dreptul la timp liber in timpul serviciului?

02 august 2019 43

Femeia insarcinata are dreptul la timp liber, de recreere, in timpul serviciului? Lucreaza oficial in acelas loc de munca deja de 2,5 ani.

Jurist comments 1

Lucia Betisor
  • Paralegal

Bună ziua dvs aveți dreptul la zile libere de la serviciu
Conform Republica Moldova
GUVERNUL
CONVENŢIE Nr. 2
din 09.07.2004
Convenţia colectivă
(nivel naţional) nr. 2 din 9 iulie 2004
Art.21. – Angajatorul este obligat să acorde femeilor însărcinate timp liber pentru trecerea examenelor medicale prenatale, care se include în timpul de muncă.
Și conform codul... mai detaliat muncii La rugămintea femeii gravide, a salariatului care are copii în vîrstă de pînă la 14 ani sau copii invalizi (inclusiv aflaţi sub tutela/curatela sa), în conformitate cu certificatul medical, angajatorul este obligat să le stabilească ziua sau săptămîna de muncă parţială. Retribuirea muncii se efectuează proporţional timpului lucrat sau în funcţie de volumul lucrului făcut.

03 august 2019