Ferma de minerit criptomonede

09 march 2021 142

Buna! Ma aflu in UE de 10 ani si acum doresc sa revin in Republica Moldova. Putin timp in urma, am procurat o mica cripto ferma (5k Euro) pentru a face o incercare si a avea ceva raspunsuri/practica reala.
As dori sa lansez o mica afacere procurand componentele din UE (30-40 mii euro).
- Care este procedura/ taxe de devamare a componentelor PC?
- Care sunt impozitele in Republica Moldova in cazul acestei afaceri?
- O pot face ca persoana fizica, sau e nevoie de SRL/ÎI?
- E permis sa o fac la locul domiciliu (e vorba de consum de electricitate de 9-12 kw/h)?
Va multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună. O să vă spun sincer este complexă situaţia la care faceţi referire. Criptovaluta la noi în R.M. nu este reglementată de lege, respectiv aceasta se consideră ca un activ şi nu ca monedă virtuală şi activităţile legate de aceasta tot nu se reglementează. Respectiv situaţiei descrise de dvs. este... mai detaliat greu de dat o soluţie concretă. Succese!

11 march 2021

am inteles,
va multumesc de raspuns , succese si realizari profitabile

16 march 2021