Fetita mea de 17 ani vrea sa plece in vizita la bunica in Portugalia

23 october 2019 55

Buna seara. Fetita mea de 17 ani vrea sa plece in vizita la bunica in Portugalia. Vreau sa fac procura pe un cunoscut care pleaca in Portugalia. Pe care document e mai bine de facut declaratia: pe pasaportul biometric sau pe buletinul romanesc? Tatal fetitei la moment nu-i in tara. Cum procedez?

Jurist comments 1

Victor Burduniuc
  • Advocate

Buna ziua!

Ar fi mai bine ca declarația să fie făcută pe pașaportul biometric.

Art. 1 alin. (2) din Legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova prevede următoarele "Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor... mai detaliat legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie." Astfel este suficientă doar declarația din partea dvstră.

O zi buna!

24 october 2019